..
Konusu:

Bilgi mutluluğa zarar verebilir mi?


 Yazar Rumuzu: okyanus2456

 Eser Sıra Numarası: 210226eser64
                                                                    BİLGİ

          Bilgi yalnızca insanları mutlu edecek şekilde bulunmaz. Maalesef hayat, sadece pozitif şeyleri kapsayacak kadar güzel ve küçük değildir. Bilginin insanı mutlu etmesi konuya göre farklılık gösterir. Mesela sevdiğiniz bir insanın ölüm haberini aldığınızda mutlu olmazsınız. Bu sizi üzer. Ya da çok çalıştığınız bir sınavdan düşük not aldığınızda mutlu olmazsınız. Ama bu iki örnek de gerçektir. Her bilginin sizi mutlu etmesi olanaksızdır. Bu şekilde de aslında olumsuz etki eden bilginin varlığını kanıtlamış oluruz. Bana göre negatif bilginin olması da bir bakıma iyi bir şeydir. Çünkü hep mutlu edecek haberler alırsanız bir süre sonra bu duygu sıradanlaşır ve mutlu olmaktan zevk almamaya başlarsınız. Zaten bilgiyi bilmek aynı zamanda insan için bir deneyimdir. İnsanlar bazen bunu anlamasalar da en ufak bir bilgi bile insana deneyim kazandırır. Esasen bilgi olmadan da yaşamınızı devam ettiremezsiniz. Bu yüzden olumlunun yanında olumsuz şeyleri bilmek sizi farkında olmasanız da mutlu eder. Bunların yanında mutlak bilgi vardır. Bu genelde sizi etkileyen bir bilgi olmaz. Hiç dinlemediğiniz bir grubun müziği bıraktığını düşünün. Onun adına gerçekten üzülür müsünüz? Aynı zamanda o müzik grubunun hayranı olan biri için de bir hayal kırıklığı olabilir bu. Hiç tanımadığınız birinin ölüm haberini gördüğünüzde de üzüleceğinizi düşünmüyorum ama bu kişinin yakınları için çok kötü bir haber olabilir. Bu şekilde örneklerle mutlak bilgiyi de kanıtlamış oluruz.

Bir yandan da çok ve az bilgi bilmenin faydaları ve zararları vardır. Az bilen cahil bir insanın mutlu olması bence daha kolaydır. Çünkü onlar sadece bilmek istediklerini bilirler. Bazı gerçekleri göremezler. Dünya'yı toz pembe gören insanlardır. At gözlüklerini takmışlardır. Onlara zıt düşecek doğrusuna aykırı bir şeyi dinlemekten kaçınırlar. Kendilerini genelde diğer insanlardan daha zeki ve üstün görürler. Oysa hiçbir şeyin farkında değillerdir. Tabii bunu fark etmediklerinden bu duruma üzülemezler. Bu durumdan yola çıkarak daha çok bilgiye sahip bir insanın cahil birine kıyasla daha az mutlu olduğunu söyleyebiliriz. Dünyaca ünlü filozoflara baktığınızda (Immanuel Kant, Arthur Schopenhauer veya Friedrich Nietzsche gibi…) çoğunun diğer insanlara kıyasla daha karamsar olduklarını görebiliriz. Bu, belki hayatlarının büyük bir kısmında onlara zarar verse de bu kişiler gerçek bilginin sahibidirler. Böyle olmak bence cahil olmaya kıyasla daha iyi olabilir.

    Kısacası bilginin etkisinin insandan insana göre değişiklik göstermesi doğrudur. Kimine zarar verip kimini mutlu edebilir, kiminde de herhangi bir duygu değişikliği yaratmaz. Aynı zamanda bu bilgiden bilgiye göre farklılık gösteren bir olaydır ve nasıl bir bilgi olduğuna göre de değişkenlik gösterir.
önceki eser / sonraki eser