..
Konusu:

Bilgi mutluluğa zarar verebilir mi?


 Yazar Rumuzu: kitsune0000

 Eser Sıra Numarası: 210222eser06
BİLGİ MUTLULUĞA ZARAR VEREBİLİR Mİ?

     Mutluluk, insandan insana değişen bir duygudur. Kimisi mutluluğu ailesinde kimisi de arkadaşlıkta bulur. Bilgi ise insanın kendi düşünceleri doğrultusunda aklında yer alan temel düşüncelere denir. Ve bilgi birçok yönden değişken bir etkendir. İnsandan insana değişen düşünceler gibi.

Asıl konudan bahsetmek gerekirse bilgi mutluluğa zarar verebilir de veremeyebilir de. Her iki durum içinde bir açıklama mevcuttur. Öncelikle zarar verebilir gibi düşünürsek bu zarar birçok yönden farklı şekillerde olur. Örnek vermek gerekirse ölüm döşeğindeki bir hastaya öleceğini söylemek o hastanın belki de ölmeyeceğine dair umutlarını çöpe atmak olur ki bu da o insanın mutluluğunu yerle bir eder. Başka bir örnek olarak bir ailenin veya bir insanın özel bir durumunu bilip bunu o kişiye söylenmesi gibi durumlar da insanın mutluluğunu etkiler. Yani her bilgi insana söylenmemelidir. Bilgiyi söylemenin de bir yeri, zamanı vardır. Söyleyecek olan kişi de bu doğru zamanı beklemelidir.

Doğru zaman denilen şeyden bahsetmek gerekirse bu bir yandan eşref saat gibi düşünülebilir . Eşref saat, bir insanın gün içindeki en iyi zamanıdır. Yani kişi eşref saatte kötü bir olayı veya durumu normalden daha iyi karşılayabilir. Aynı zamanda eşref saat insandan insana değişen bir zaman dilimidir. Bir insana verilecek en kötü haberi bile o insan için o kadar kötü olmamasını sağlar. Bilgi denen kavram ancak o zaman mutluluğu etkileyemez.

Doğru zaman kavramı dışında doğru kişi diye bir kavram da mutluluğu belirler. Açıklamak gerekirse insanlar birçok yönden birbirleriyle ayrılır. Bazı insanlar çok duygusal olmakla birlikte bazı insanlar ruhsuz denebilecek kadar duygusuzdur. Verilen kötü bilginin söylendiği kişiye göre mutluluk denen kavram da değişir. Daha doğrusu söylenen kişinin karakterine bağlıdır. Çünkü bir duruma karşı verilecek tepki insanın kalbinde yatan duygu değil, karakterindeki düşüncelere bağlıdır.

    Sonuç olarak bilginin mutluluğu etkilemesi ve etkilememesi gibi bir durum mevcuttur. Bu hem bilginin söylendiği zamana hem de bilginin söylendiği kişiye göre değişir.
önceki eser / sonraki eser