..
Konusu:

Bilgi mutluluğa zarar verebilir mi?


 Yazar Rumuzu: genç1919

 Eser Sıra Numarası: 210226eser68


                                                 HAYATIN MUCİZESİ : BİLGİ

            Her şeyin bir ölçüsü olduğu gibi bilginin de ölçüsü vardır. Az bilmekle yetinmeyen insanlar, çok şey öğrenmek için oldukça fazla emek harcarlar. Belki bazıları ömrünü bu işe bile adayabilir. Ancak önemli olan ne kadar verim aldığınızdır. Çünkü verim aldığınızı hissettiğiniz her anda mutlu hissedip daha çok şey öğrenme isteğinizi gün geçtikçe artırabilirsiniz. Böylece bilginin bize mutluluk verdiğini bu noktada söyleyebiliriz.

Ancak olumsuz yönleri olsa da olumlu yönlerinin daha ağır bastığını söylemek yanlış olmaz. Fakat bilginin aşırıya kaçılması durumunda belirli sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu sebeple her şeyi dozunda bilmenin daha faydalı olduğunu düşünmekteyim. Lakin az bilgiye sahip olmanın da kötü yanlarından biri çoğu şeyde güvensiz hissetmek ve bunlardan dolayı kaygı duymaktır. Bunun sebebi kendinize ve bilginize olan güveninizi kaybedip inancınızın da bir noktadan sonra zayıflamaya başlamasıdır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şeyin araştırma ve sorgulama gibi çeşitli bilgi edinme yollarının kullanılması gerektiği kanısındayım. Böylelikle o araştırılan konular ile alakalı birçok şeye sahip olup fikirlerinizi beyan etmekte daha rahat ve inançlı bir şekilde hareket edeceğinizi düşünüyorum. Bu da kendinize olan özgüveninizin artmasına ve böylece mutlu olma yoluna doğru yaklaştığınızın bir göstergesi olacağına inanıyorum. Mutluluk bu sebeple bilginin öğrenilmesinde en önemli etkendir. Mutluluk insana huzur ve güven verir dolayısıyla bilgi de mutlulukla doğru orantılı olup bize mutlulukta hissettiğimiz o duyguları aktarır ve böylece daha çok şey öğrenme isteğimizi artırmış oluruz. Bu sebeple bilgi, çoğu duygunun kaynağı olabilir ve bize olan katkısının oldukça büyük olduğunu görmüş oluruz. Bilgi olmadan hayattaki çoğu şeyin tadını alamayız. Tat almanın en önemli yolu o bilgiden çıkarabildiğimiz mucizelerdir. Bilgiyi hazine avcılığına benzetebiliriz. Öncelikle hazine yolculuğuna çıkmak bize büyük bir haz verir. Bu hazla o uzun yolları çabucak aşar ve her yeri olabildiğince keşfetmeye başlarız çünkü aradığımız önemli madenler vardır. İşte bunu bilgiye benzetebiliriz. Sebebi ise onu bulduğumuzda yaşadığımız o büyük sevinçtir. Böylelikle yaşadığımız sevinçlerin çoğu bilgili olmanın sonucudur. Üniversite sınavını kazanmak için bilgiye ihtiyaç duyarız çünkü bu yolun sonunda istediğimiz bir hedef vardır. Böylelikle günlük hayatta bilgiye ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu önemsiz olarak nitelendirdiğimiz olaylara bakarak bile anlayabiliriz.

      Sonuç olarak, bilgi olmadan mutlu olmak zordur. Bu sebeple ne kadar çok şey bilirseniz mutlu olma oranınız o kadar artar ve böylelikle attığınız her adımda doğru ve güzel olana ulaşmak için daha çok uğraşırsınız. Bu uğraş bazen zor ve yorucu olsa bile yine de keyif almayı bilmek bu gibi olumsuz düşünceleri geride bırakmanıza yardımcı olur ve güzel olana odaklanmaya başlarsınız. İşte bu noktada her şey daha iyiye gider ve siz büyük bir azimle yola çıkıp o serüveni en güzel şekilde tamamlamış olursunuz. Son sözlerimi Platon’un bize armağan ettiği güzel cümleleriyle bitirmek isterim: “Mutluluk bilgi ile kazanılır.”önceki eser / sonraki eser