..
Konusu:

Bilgi mutluluğa zarar verebilir mi?


 Yazar Rumuzu: deniz1922

 Eser Sıra Numarası: 210226eser70


                            BİLGENİN MUTLULUĞU VE CAHİLİN MUTLULUĞU


      Bilgi, insanların aklını kullanarak ve araştırıp gözlemleyerek sahip oldukları bilişsel ögedir. Öğrenmenin sonucunda elde edilen her veri bilgidir. Bilginin hayatımızdaki önemi büyüktür. Daha güzel bir yaşam sürdürebilmemiz için bilgi olmazsa olmazlardandır. Bilgi ancak yerinde ve zamanında kullanılırsa insanı mutlu eder. Güzel bir şekilde kullanılan bilgi, güzel neticeler doğurur ve bu neticeleri görmek insanı mutlu eder. Sahip oldukları bilgileri kullanarak yeni icatlar, keşifler, insanlığa yararlı şeyler yapmak gibi örnekler verebiliriz. Peki, cahillik mutluluktur sözünü nasıl açıklarız? Cahil kişi herhangi bir durum hakkında fazla bilgi sahibi olmadığından, başına gelen kötü durum ve olaylarda mantıklı yorum yapamaz ve bu nedenden dolayı durumu fazla kafasına takmaz. Bilgili birisi ise kötü durumlarda ne gibi sonuçlar doğuracağını bildiği için panik olur, strese kapılır.


Bilgi mutluluğa zarar verir mi? Bana kalırsa bu sorunun tam bir cevabı yoktur, tartışmaya açıktır. Hem insanların görüşlerine göre hem de bilginin derecesine, türüne bağlı olarak değerlendirilebilir. Bilginin zamanı da vardır. Küçük bir çocuğa gidip geometriyi anlatmadan trigonometriyi anlatamazsınız, anlamaz. Bu durum okuma bilmeyen birinin eline kitap verip oku demek gibi olur. Okumayı önceden öğrenmediği için kafası karışabilir ve üzülebilir. Başka bir örnek verelim. Dağ başında, evinde televizyon ve internet olmayan, hayvanlarını otlatıp akşam kendi yatağına uzanan birine, bir tane lüks yatak verirseniz belki de dünyanın en mutlu insanı o olur. Ancak ona lüks hayatları ve çok güzel yatakları gösterirseniz eskiden mutlu olduğu kadar mutlu olmamaya başlar. İşte bu bilmenin getirdiği negatifliktir. Türkiye’nin en mutsuz illeri sıralamasında 4. sıraya yerleşen Antalya ilimiz, Türkiye’de en fazla “okur-yazar” olan birinci ilimizmiş. Tek negatif örnekler yok tabii ki mesela yüzmeyi biliyorsanız ve yüzmeyi seviyorsanız yüzerken mutlu olursunuz. Bilmek insanı güçlü yapar, özgüvenli bir birey olur. Bilge insanlar kriz anlarında sakin kalmayı başarır. Ayrıntılarda boğulmak yerine büyük resmi görebilirler. Düşünceli ve yaptıklarını sürekli tartan insanlardır. Kendi bilgilerinin sınırını bilir, alternatif perspektif arar ve dünyanın sürekli değişim halinde olduğunu unutmazlar. Cahil insanlar az düşünüp çok konuşmak, az bilirler ama çok savunurlar, her fırsatta kendilerinden bahsedeler, kendilerini övmeyi çok severler. Şimdi şöyle bir bakarsak cahil insanda ne stres var ne sıkıntı, bilgili insan ise tecrübe sahibi olduğundan başına gelebileceklerden kaygılı, stresli ve panik. İşte bu durum bizim tam da anlatmak istediğimiz durum “ Cahillik mutluluktur.” denebilir. Tabiİ bu kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca cahil olan kişi bu durumun üstesinden gelemeyebilir, Bilgili birey ise tecrübelerden ve yorum gücünden faydalanarak üstesinden gelebilir. Ya da tam tersi olabilir, cahil kişi bunu fazla kafasına takmadığından sorun çözülebilir, fakat bilgili birey fazla stres ve panik olduğundan iyice batabilir. Dediğim gibi kişiden kişiye değişebilir, tam bir yargı mümkün değildir.


   Sonuç olarak bazen mutlu, mutsuz, bilgili, bilgisiz olmak elinizde olan bir şey değildir. Her şeye rağmen insan sonunda mutsuzluk olsa bile bilmeyi tercih etmelidir. Öğrenmek, zihnin hiç bıkmadığı, korkmadığı ve pişman olmadığı tek şeydir demişler.
önceki eser / sonraki eser