..
Konusu:

Bilgi mutluluğa zarar verebilir mi?


 Yazar Rumuzu: bilge1881

 Eser Sıra Numarası: 210226eser65
                                                              İNSAN VE BİLGİ

       Bazı insanlar bilgiye açtır. Ve her zaman yeni bir şeyler öğrenmek isterler. Ama öğrenilen her bilgi insanı zenginleştirir mi, mutlu eder mi? Tartışılır...

Genellikle hep öğrenmek isteyen insanların özgün bir düşünceleri vardır. "İnsanlar öğrendikçe daha mutlu bir hayat sürdürebilirler." Tabii ki bu, öğrenen insanın bakış açısına bağlı. Mesela bir yolculuk öncesinde gideceği yer ile ilgili bilgi edinen bir insan, gezdiği yerlerden daha fazla keyif alacak, zamanını daha verimli geçirecek ve oraları çok daha iyi analiz edecektir. Ama bir koşulla doğru bilgiye ulaşmalılar.

Yanlış bilgi edinirlerse ne olur?

Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaydır. Hemen şimdi herhangi bir bilgiyi internette araştırdığımızda karşımıza milyonlarca sonuç çıkar. Ama bunların yarısı doğruysa, yarısı da yanlıştır. Önemli olan bunları, akıl-mantık süzgecinden geçirip doğru şekilde öğrenebilmektir. Bunun için bilginin kaynağını iyi araştırmak gerekir.

Ama çoğu insan ilk gördüğüne ya da kendisine ilk söylenene inanır. Özellikle tartışmalı "bilim dalları" üzerinden bilgiye ulaşan kişiler, yaşamlarını buna göre şekillendirdiklerinde, büyük hayal kırıklığına uğrayabilirler. Örneğin, burçlarla ilgilenen bir insan, hayatını astrologların verdiği bilgilere göre yönlendirirse, iyi geçebilecek bir günün sırf "gezegenlerin konumları" nedeniyle, kötüleşeceğine inanır ve hayatındaki güzellikleri göremez hale gelir. Aynı şekilde bir bitkinin hastalığına iyi geleceği bilgisini alan insanların, bilinçsizce bu bitkiyi kullanıp daha fazla hastalanmalarına da sıklıkla rastlanıyor. Hâlbuki bu bitkiyi kullanmadan önce bilim insanlarına, tıp doktorlarına danışsalar, doğru bilgiyle olumlu bir sonuç elde edebilirler.

Bazen bilgi ile yorumu da karıştırır insan... Ulaştığını sandığı bilgi, aslında başka birinin yorumudur. Mesela olumsuz yorumlar üzerinden öğrenmeyi seçen biri, sürekli yanlış yapacak ve mutsuz bir hayat yaşayacaktır. Oysaki yorumları değil de gerçek bilgiyi alsalar, kendi mantıkları doğrultusunda hareket etseler, bu bilgiyi kendilerini mutlu edecek şekilde kullanabilecekler. Hayatta kötü sürprizlerle karşılaşmamak için “şu sonuca yol açar” cümlesiyle “şu sonuca yol açabilir” ifadesi arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Çünkü sonuçları belli olan gerçek bilgi, ilk cümlede yer almaktadır.

Bazen de bilmemek insanı daha mutlu kılabilir. Örneğin küresel ısınmayı, Coronavirüs salgınının geldiği aşamayı, kadın cinayetlerini, su sıkıntısını bilmeyen insanlara bir bakın. Hayatlarını ne kadar da mutlu geçiriyorlar. Ama bu demek değildir ki güvendeler. Mutlu ama her türlü tehlikeye açık bir hayat sürüyorlar. Bütün dertleri, takip ettikleri dizinin gelecek bölümünde ne olacağı...

     Sonuç olarak, ben aydın bir Türk insanı olarak, beni mutsuz edecek bile olsa, doğru kaynaktan, doğru bilgiye ulaşmayı tercih ederim. Çünkü "bilmek" insana güç kazandırır. Ben bu gücü Ulu Önder Atatürk'ün bize açtığı yolda emin adımlarla ilerleyebilmek ve yarınlarımızın da aydınlık olmasını sağlamak için kullanmayı seçiyorum.
önceki eser / sonraki eser